AVX Corporation TAJT106K006HNJ
TAJT106K006HNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJT106K006HNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1210
Datasheet Download
TAJT106K006HNJ.pdf
Availability of TAJT106K006HNJ
QUANTITY
TAJT106K006HNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJT106K006HNJ
Internal Part NumberEIS-TAJT106K006HNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1210 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.047" (1.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeT
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJT106K006HNJ
Related LinksTAJT106, TAJT106K006HNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJT106K006HNJ Details Description
Related parts for TAJT106K006HNJ
FIXED IND 220NH 400MA 400 MOHM datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ3 M25 datasheet.pdf
RES SMD 93.1K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-18 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 10 OLIVE datasheet.pdf
IC FPGA 93 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 155W datasheet.pdf