AVX Corporation TAJV107M020RNJ
TAJV107M020RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJV107M020RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 20% 2924
Datasheet Download
TAJV107M020RNJ.pdf
Availability of TAJV107M020RNJ
QUANTITY
TAJV107M020RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJV107M020RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJV107M020RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package400
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJV107M020RNJ
Related LinksTAJV107, TAJV107M020RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJV107M020RNJ Details Description
Related parts for TAJV107M020RNJ
CONN RECEPT 3POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
IC FILTER RECON VID 8-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf