AVX Corporation TAJV157M016H
TAJV157M016H picture photo
Mfg. Part Number
TAJV157M016H
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 20% 2924
Datasheet Download
TAJV157M016H.pdf
Availability of TAJV157M016H
QUANTITY
TAJV157M016H Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJV157M016H
Internal Part NumberEIS-TAJV157M016H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package400
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2924 (7361 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)0.148" (3.75mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeV
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJV157M016H
Related LinksTAJV15, TAJV157M016H Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJV157M016H Details Description
Related parts for TAJV157M016H
OPTOISOLATOR 7.5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 14.85"LX12.15"W datasheet.pdf
SWITCH CROSS ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 180PS R/A .050 SLD datasheet.pdf
FSKT IDC S 14 SR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 4V X7R 01005 datasheet.pdf
CAP ALUM 600UF 20% 200V FLATPACK datasheet.pdf