AVX Corporation TAJX227M004RNJ
TAJX227M004RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJX227M004RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
TAJX227M004RNJ.pdf
Availability of TAJX227M004RNJ
QUANTITY
TAJX227M004RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJX227M004RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJX227M004RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.059" (1.50mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeX
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJX227M004RNJ
Related LinksTAJX227, TAJX227M004RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJX227M004RNJ Details Description
Related parts for TAJX227M004RNJ
RELAY OPTO 60V 400MA 6-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS W/SKT JAM NUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
LED TOPLED ADV 625NM RED 6PLCC datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PTC THERMISTOR A 524-A 135-A 20 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf