AVX Corporation TAJY476K016RNJ
TAJY476K016RNJ picture photo
Mfg. Part Number
TAJY476K016RNJ
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
TAJY476K016RNJ.pdf
Availability of TAJY476K016RNJ
QUANTITY
TAJY476K016RNJ Order Process
Ship out your order
Specifications of TAJY476K016RNJ
Internal Part NumberEIS-TAJY476K016RNJ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
PCN Part NumberTAJ Series Suffix 08/Dec/2008
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAJ
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)700 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.079" (2.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeY
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAJY476K016RNJ
Related LinksTAJY476, TAJY476K016RNJ Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAJY476K016RNJ Details Description
Related parts for TAJY476K016RNJ
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 9V datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 12.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.37K OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 24AWG SLATE 100' datasheet.pdf
CBL ASSY CONT IMPED 30 AWG 12' datasheet.pdf
CAP FILM 30NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf