AVX Corporation TAP104K035CRW
TAP104K035CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP104K035CRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.1UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP104K035CRW.pdf
Availability of TAP104K035CRW
QUANTITY
TAP104K035CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP104K035CRW
Internal Part NumberEIS-TAP104K035CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)26 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP104K035CRW
Related LinksTAP104, TAP104K035CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP104K035CRW Details Description
Related parts for TAP104K035CRW
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES 427 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 9.0MM WHITE datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V DIN RAIL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 100V TO-220AB datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 82PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
FLEXLITE CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 300VAC AXIAL datasheet.pdf