AVX Corporation TAP105K050GSB
TAP105K050GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP105K050GSB
Brief Description
CAP TANT 1UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP105K050GSB.pdf
Availability of TAP105K050GSB
QUANTITY
TAP105K050GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105K050GSB
Internal Part NumberEIS-TAP105K050GSB
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105K050GSB
Related LinksTAP105, TAP105K050GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105K050GSB Details Description
Related parts for TAP105K050GSB
MOSFET N-CH 200V 3.7A POWER56 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK RNF-100 1.5"X125' datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 1.3K OHM 16SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 275VAC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
CRYSTAL 36.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf