AVX Corporation TAP105M020SCS
TAP105M020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP105M020SCS
Brief Description
CAP TANT 1UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP105M020SCS.pdf
Availability of TAP105M020SCS
QUANTITY
TAP105M020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105M020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP105M020SCS
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105M020SCS
Related LinksTAP105, TAP105M020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105M020SCS Details Description
Related parts for TAP105M020SCS
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 50UH 5.6A 45 MOHM TH datasheet.pdf
CARD EDGE 10POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 332 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 3.9K OHM 0804 datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 6 POSITION datasheet.pdf
FIXED IND 47NH 600MA 310 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
AM5 SWITCH .1A SPDT HNG LVR datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf