AVX Corporation TAP105M035BRW
TAP105M035BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP105M035BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP105M035BRW.pdf
Availability of TAP105M035BRW
QUANTITY
TAP105M035BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105M035BRW
Internal Part NumberEIS-TAP105M035BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105M035BRW
Related LinksTAP105, TAP105M035BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105M035BRW Details Description
Related parts for TAP105M035BRW
DIODE ZENER 14V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 5.76KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HUB USB 1.1 4-PORT BUS-POWER datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 1% 2W MELF datasheet.pdf
SENSOR GAUGE 0-4 BAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
SPRG TERM BLK VERT 500MM 7CGREEN datasheet.pdf