AVX Corporation TAP105M035DTS
TAP105M035DTS picture photo
Mfg. Part Number
TAP105M035DTS
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP105M035DTS.pdf
Availability of TAP105M035DTS
QUANTITY
TAP105M035DTS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP105M035DTS
Internal Part NumberEIS-TAP105M035DTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP105M035DTS
Related LinksTAP105, TAP105M035DTS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP105M035DTS Details Description
Related parts for TAP105M035DTS
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 15K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16SSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 1.3W DO41 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 20A DPAK-3 datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 6POS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
FLASH DRIVE USB 16GB INDUSTRIAL datasheet.pdf
MOD IGBT 1200V 75A POWIR 34 datasheet.pdf