AVX Corporation TAP106K020SCS
TAP106K020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106K020SCS
Brief Description
CAP TANT 10UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP106K020SCS.pdf
Availability of TAP106K020SCS
QUANTITY
TAP106K020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106K020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP106K020SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.217" Dia (5.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeE
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106K020SCS
Related LinksTAP106, TAP106K020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106K020SCS Details Description
Related parts for TAP106K020SCS
HOOK-UP STRND 10AWG BLACK 100' datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 91K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 1.254A 78 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 2.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf