AVX Corporation TAP106K035DTS
TAP106K035DTS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106K035DTS
Brief Description
CAP TANT 10UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP106K035DTS.pdf
Availability of TAP106K035DTS
QUANTITY
TAP106K035DTS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106K035DTS
Internal Part NumberEIS-TAP106K035DTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106K035DTS
Related LinksTAP106, TAP106K035DTS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106K035DTS Details Description
Related parts for TAP106K035DTS
BOARD EVAL SI2404 + SI3010 24PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS 4.2MM VERT TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS STR 5MM datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
QUICK DISCONNECT MINI CONNECTOR datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE SKT datasheet.pdf
LED GREEN/YLW DIFFUSED 0605 SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 170MA 2 OHM SMD datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CRYSTAL 25.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf