AVX Corporation TAP106K050CCS
TAP106K050CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106K050CCS
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP106K050CCS.pdf
Availability of TAP106K050CCS
QUANTITY
TAP106K050CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106K050CCS
Internal Part NumberEIS-TAP106K050CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106K050CCS
Related LinksTAP106, TAP106K050CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106K050CCS Details Description
Related parts for TAP106K050CCS
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONSOLE ALUM 14.18"L X 8.61"W datasheet.pdf
RES SMD 66.5K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 550KHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP PUSHBUTTON SQUARE WHITE datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CONN HOOD TOP DUAL SZE10 PG16 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS PIN datasheet.pdf