AVX Corporation TAP106M010SRS
TAP106M010SRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M010SRS
Brief Description
CAP TANT 10UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M010SRS.pdf
Availability of TAP106M010SRS
QUANTITY
TAP106M010SRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M010SRS
Internal Part NumberEIS-TAP106M010SRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M010SRS
Related LinksTAP106, TAP106M010SRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M010SRS Details Description
Related parts for TAP106M010SRS
FILTER LINE FASTON 20A datasheet.pdf
IC DAC QUAD CALBRTD 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
RES SMD 23.7KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 300MW SOD523 datasheet.pdf
IC TRANSLATOR LVPECL-LVTTL 8SOIC datasheet.pdf
LED 7-SEGMENT .28" 2DGT GRN CA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS .100" T/H datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf