AVX Corporation TAP106M050BRW
TAP106M050BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP106M050BRW
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP106M050BRW.pdf
Availability of TAP106M050BRW
QUANTITY
TAP106M050BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP106M050BRW
Internal Part NumberEIS-TAP106M050BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP106M050BRW
Related LinksTAP106, TAP106M050BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP106M050BRW Details Description
Related parts for TAP106M050BRW
IC IRDA ENCODER/DECODER 14DIP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 64QFP datasheet.pdf
RES SMD 33 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf