AVX Corporation TAP107K010DTW
TAP107K010DTW picture photo
Mfg. Part Number
TAP107K010DTW
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP107K010DTW.pdf
Availability of TAP107K010DTW
QUANTITY
TAP107K010DTW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107K010DTW
Internal Part NumberEIS-TAP107K010DTW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107K010DTW
Related LinksTAP107, TAP107K010DTW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107K010DTW Details Description
Related parts for TAP107K010DTW
IC OPAMP GP 14KHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 3.57KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.433" (11.00mm) datasheet.pdf
MOSFET RF N-CH 600W NI1230 datasheet.pdf
RES SMD 2.49K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
S2C-SMT 3.50/30/90G 3.2SN BK datasheet.pdf
RJI CABPP OVERM 22/7PCRAN1X27 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 15W datasheet.pdf
SW SELECTOR DPST-NO/NC 10A 120V datasheet.pdf