AVX Corporation TAP107K020CRW
TAP107K020CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP107K020CRW
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP107K020CRW.pdf
Availability of TAP107K020CRW
QUANTITY
TAP107K020CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107K020CRW
Internal Part NumberEIS-TAP107K020CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesTAP
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.350" Dia (8.90mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107K020CRW
Related LinksTAP107, TAP107K020CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107K020CRW Details Description
Related parts for TAP107K020CRW
CONN HOOD CPLNG BOTTOM SZ1 PG11 datasheet.pdf
IC DAC MULT VOLTOUT 12BIT 24SOIC datasheet.pdf
2.5 WTW PLG HSG SINGLE ROW 7CKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 3A 53 MOHM TH datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 20% 16V SNAP datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
PANDRIVE NEMA17 24V 0.36NM datasheet.pdf