AVX Corporation TAP107M016CCS
TAP107M016CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP107M016CCS
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP107M016CCS.pdf
Availability of TAP107M016CCS
QUANTITY
TAP107M016CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107M016CCS
Internal Part NumberEIS-TAP107M016CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107M016CCS
Related LinksTAP107, TAP107M016CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107M016CCS Details Description
Related parts for TAP107M016CCS
CONN STRAIN RELIEF 8POS 4.2MM datasheet.pdf
BRACKET WALL MOUNT T130 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
TVS DIODE 8VWM 13.6VC DO214AB datasheet.pdf
XMITTER OPT VCSEL HI PERF IND ST datasheet.pdf
CABLE POF PLASTIC SIMPLEX SMA datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC XO 24.6945MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
SEALING BOLT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 1.6A TO277A datasheet.pdf