AVX Corporation TAP107M020FCS
TAP107M020FCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP107M020FCS
Brief Description
CAP TANT 100UF 20V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP107M020FCS.pdf
Availability of TAP107M020FCS
QUANTITY
TAP107M020FCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP107M020FCS
Internal Part NumberEIS-TAP107M020FCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)600 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.354" Dia (9.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeN
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP107M020FCS
Related LinksTAP107, TAP107M020FCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP107M020FCS Details Description
Related parts for TAP107M020FCS
IC FLASH 2MBIT 90NS 52PLCC datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 120V 25A AC OUT datasheet.pdf
CONN RCPT BOX MNT 10POS W/SOCKET datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
TEST POINT JACK INSL BLACK datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC LINE RVR 3V QUAD DIFF 16TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 27PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC CONV DC/DC PWM 0.60MA 7DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
FUSE BLOK CART 600V 60A DIN RAIL datasheet.pdf