AVX Corporation TAP156K025BRW
TAP156K025BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP156K025BRW
Brief Description
CAP TANT 15UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP156K025BRW.pdf
Availability of TAP156K025BRW
QUANTITY
TAP156K025BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP156K025BRW
Internal Part NumberEIS-TAP156K025BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP156K025BRW
Related LinksTAP156, TAP156K025BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP156K025BRW Details Description
Related parts for TAP156K025BRW
CAP FILM 0.012UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY 1000' datasheet.pdf
RES 43.2K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf