AVX Corporation TAP225K016BRW
TAP225K016BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP225K016BRW
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP225K016BRW.pdf
Availability of TAP225K016BRW
QUANTITY
TAP225K016BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225K016BRW
Internal Part NumberEIS-TAP225K016BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225K016BRW
Related LinksTAP225, TAP225K016BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225K016BRW Details Description
Related parts for TAP225K016BRW
IC REDRIVER LVDS 1CH 28TSSOP datasheet.pdf
IC INVERSE MUX 16CH ATM 272-PBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 5% BP 1825 datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS CBL SKT RA CRIMP datasheet.pdf
OPTOISO 5.3KV 2CH TRANS 8DIP datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf