AVX Corporation TAP225K016GSB
TAP225K016GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP225K016GSB
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP225K016GSB.pdf
Availability of TAP225K016GSB
QUANTITY
TAP225K016GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225K016GSB
Internal Part NumberEIS-TAP225K016GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225K016GSB
Related LinksTAP225, TAP225K016GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225K016GSB Details Description
Related parts for TAP225K016GSB
RES ARRAY 8 RES 330K OHM 2512 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS VERT TIN .100 datasheet.pdf
GFCI WT DPLX W/GCM 5-15 25' datasheet.pdf
MULTI-PAIR 12COND 22AWG 1000' datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 15A D2PAK datasheet.pdf