AVX Corporation TAP225M025FCS
TAP225M025FCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP225M025FCS
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP225M025FCS.pdf
Availability of TAP225M025FCS
QUANTITY
TAP225M025FCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP225M025FCS
Internal Part NumberEIS-TAP225M025FCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP225M025FCS
Related LinksTAP225, TAP225M025FCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP225M025FCS Details Description
Related parts for TAP225M025FCS
CONN HOUSING 15POS .156 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 33MHZ 40TSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.5KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FIXED IND 70.05UH 9.7A 24 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 1.3A 120 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 130 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf