AVX Corporation TAP226K016GSB
TAP226K016GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP226K016GSB
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP226K016GSB.pdf
Availability of TAP226K016GSB
QUANTITY
TAP226K016GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226K016GSB
Internal Part NumberEIS-TAP226K016GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226K016GSB
Related LinksTAP226, TAP226K016GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226K016GSB Details Description
Related parts for TAP226K016GSB
MOSFET N-CH 30V 80A D2PAK datasheet.pdf
OSC XO 25.000MHZ HCMOS TTL PIN datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 250MA 1.45 OHM datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 68K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 80MSP 48QFN datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.8K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf