AVX Corporation TAP226K016SCS
TAP226K016SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP226K016SCS
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP226K016SCS.pdf
Availability of TAP226K016SCS
QUANTITY
TAP226K016SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226K016SCS
Internal Part NumberEIS-TAP226K016SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C