AVX Corporation TAP226M025FCS
TAP226M025FCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP226M025FCS
Brief Description
CAP TANT 22UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP226M025FCS.pdf
Availability of TAP226M025FCS
QUANTITY
TAP226M025FCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226M025FCS
Internal Part NumberEIS-TAP226M025FCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.276" Dia (7.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeH
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226M025FCS
Related LinksTAP226, TAP226M025FCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226M025FCS Details Description
Related parts for TAP226M025FCS
CONN FFC FPC VERT 21POS 1MM SMD datasheet.pdf
ICL 15 OHM 20% 3A 15.5MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 750MA SC79-2 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.2A SOT223-3 datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.7M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Backlight 8-SOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 19POS SKT datasheet.pdf
381 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR MPM3810 datasheet.pdf
AC 10C 10#16 SKT PLUG RTANG datasheet.pdf
Virtex-II 1.5V Field-Programmable Gate Arrays IC datasheet.pdf