AVX Corporation TAP226M035FCS
TAP226M035FCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP226M035FCS
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP226M035FCS.pdf
Availability of TAP226M035FCS
QUANTITY
TAP226M035FCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP226M035FCS
Internal Part NumberEIS-TAP226M035FCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.335" Dia (8.50mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeK
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP226M035FCS
Related LinksTAP226, TAP226M035FCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP226M035FCS Details Description
Related parts for TAP226M035FCS
IC FRAC-N FREQ SYNTH 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 5VOUT 75W datasheet.pdf
RES SMD 4.7K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
LID TBFP2 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA MICMELF datasheet.pdf