AVX Corporation TAP335K010BRS
TAP335K010BRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP335K010BRS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP335K010BRS.pdf
Availability of TAP335K010BRS
QUANTITY
TAP335K010BRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335K010BRS
Internal Part NumberEIS-TAP335K010BRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335K010BRS
Related LinksTAP335, TAP335K010BRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335K010BRS Details Description
Related parts for TAP335K010BRS
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 516BGA datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
POT 10K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 1.86A 80 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf