AVX Corporation TAP335K035CRS
TAP335K035CRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP335K035CRS
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP335K035CRS.pdf
Availability of TAP335K035CRS
QUANTITY
TAP335K035CRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335K035CRS
Internal Part NumberEIS-TAP335K035CRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335K035CRS
Related LinksTAP335, TAP335K035CRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335K035CRS Details Description
Related parts for TAP335K035CRS
CAP FILM 5.6UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 3A DO201AE datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS 26AWG datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 80W datasheet.pdf
CAP FILM 68UF 10% 63VDC RADIAL datasheet.pdf
CABLE 6COND 24AWG SHLD 500' datasheet.pdf
DIODE ZENER 22V 1W DO204AL datasheet.pdf
JTV RELAY 1 FORM C 6V datasheet.pdf
AC/DC WALL MNT ADPTR 5.95V 5.95W datasheet.pdf