AVX Corporation TAP335M016SRW
TAP335M016SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP335M016SRW
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 16V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP335M016SRW.pdf
Availability of TAP335M016SRW
QUANTITY
TAP335M016SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335M016SRW
Internal Part NumberEIS-TAP335M016SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335M016SRW
Related LinksTAP335, TAP335M016SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335M016SRW Details Description
Related parts for TAP335M016SRW
CAP FILM 0.022UF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 95.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 0.75 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
TWZR PAIR BLADE TIP 10.41MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 150K OHM 16SOIC datasheet.pdf