AVX Corporation TAP335M025BRW
TAP335M025BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP335M025BRW
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP335M025BRW.pdf
Availability of TAP335M025BRW
QUANTITY
TAP335M025BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335M025BRW
Internal Part NumberEIS-TAP335M025BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.295" (7.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335M025BRW
Related LinksTAP335, TAP335M025BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335M025BRW Details Description
Related parts for TAP335M025BRW
PANEL ALUMINUM 19" METALLIC GRAY datasheet.pdf
RES SMD 36K OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 12V datasheet.pdf
CAP CER 82PF 2KV SL RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 6.3V X7R 0508 datasheet.pdf
AC/DC CNVRTR 5V 3.3V +/-12V 200W datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 820MA 260 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 1.3UF 5% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf