AVX Corporation TAP335M035CCS
TAP335M035CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP335M035CCS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP335M035CCS.pdf
Availability of TAP335M035CCS
QUANTITY
TAP335M035CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335M035CCS
Internal Part NumberEIS-TAP335M035CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335M035CCS
Related LinksTAP335, TAP335M035CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335M035CCS Details Description
Related parts for TAP335M035CCS
IC FPGA 129 I/O 160HQFP datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
MCP2.8 GEH ASSY 21P datasheet.pdf
SENSOR ABS PRESS 0-15 PSI datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
IC OSC VCXO 155.52MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CC II SAHT DIES datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
M805 12C 12#16 SKT PLUG THRD datasheet.pdf
TV 18C MIXED(TWIN) SKT PLUG datasheet.pdf
2,2UF 100V 5X11 datasheet.pdf