AVX Corporation TAP335M050CCS
TAP335M050CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP335M050CCS
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP335M050CCS.pdf
Availability of TAP335M050CCS
QUANTITY
TAP335M050CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP335M050CCS
Internal Part NumberEIS-TAP335M050CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)3 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP335M050CCS
Related LinksTAP335, TAP335M050CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP335M050CCS Details Description
Related parts for TAP335M050CCS
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
IC POST AMP PECL LP LIMIT 10MSOP datasheet.pdf
CABLE USB B-B MALE 5M 3.0 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 7.5 OHM 1% 30W datasheet.pdf
TWIN THERMOSTAT SKTD SERIES datasheet.pdf
WIRE FERL INSUL datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT PINS datasheet.pdf
MICRO 21C S 6" YEL JACKP NI datasheet.pdf
RES 240K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
4,7UF 160V 6,3X11 datasheet.pdf