AVX Corporation TAP336K016DTW
TAP336K016DTW picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K016DTW
Brief Description
CAP TANT 33UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K016DTW.pdf
Availability of TAP336K016DTW
QUANTITY
TAP336K016DTW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K016DTW
Internal Part NumberEIS-TAP336K016DTW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.6 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K016DTW
Related LinksTAP336, TAP336K016DTW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K016DTW Details Description
Related parts for TAP336K016DTW
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC 8-BIT SHFT REG W/OUT 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE BRIDGE FAST DIODE SOT-227B datasheet.pdf
TVS DIODE 9VWM 15.4VC P600 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 12V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 127 TYPEA 18POS datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT datasheet.pdf
TV 12C 8#20 4#16 SKT RECP datasheet.pdf
Capacitors TRIMMER 4.5-20PF 100V SMD datasheet.pdf