AVX Corporation TAP336K020SCS
TAP336K020SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336K020SCS
Brief Description
CAP TANT 33UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP336K020SCS.pdf
Availability of TAP336K020SCS
QUANTITY
TAP336K020SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336K020SCS
Internal Part NumberEIS-TAP336K020SCS
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.4 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336K020SCS
Related LinksTAP336, TAP336K020SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336K020SCS Details Description
Related parts for TAP336K020SCS
IC CIRC SUPERVISORY LP SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 2220 datasheet.pdf
TAPE ALUMINUM FOIL 6" X 60YD datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V C0G 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 2.67 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf