AVX Corporation TAP336M010GSB
TAP336M010GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP336M010GSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 10V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP336M010GSB.pdf
Availability of TAP336M010GSB
QUANTITY
TAP336M010GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336M010GSB
Internal Part NumberEIS-TAP336M010GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.1 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336M010GSB
Related LinksTAP336, TAP336M010GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336M010GSB Details Description
Related parts for TAP336M010GSB
MOD PWR IN/SW QC 2.5MM PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 24UH 2.74A 70 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .100 TIN datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 1.2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
RES 0.182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
MULTI-PAIR 30COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 5A 8SOP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf