AVX Corporation TAP336M025SCS
TAP336M025SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP336M025SCS
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP336M025SCS.pdf
Availability of TAP336M025SCS
QUANTITY
TAP336M025SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP336M025SCS
Internal Part NumberEIS-TAP336M025SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeJ
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP336M025SCS
Related LinksTAP336, TAP336M025SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP336M025SCS Details Description
Related parts for TAP336M025SCS
MOSFET N-CH 800V 4.1A TO-220AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V 10% BX 1812 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
STENCIL 5X5 MM .5MM datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
SI-M1B-ML datasheet.pdf
CAP FILM 1NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf