AVX Corporation TAP474M035DTS
TAP474M035DTS picture photo
Mfg. Part Number
TAP474M035DTS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP474M035DTS.pdf
Availability of TAP474M035DTS
QUANTITY
TAP474M035DTS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP474M035DTS
Internal Part NumberEIS-TAP474M035DTS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP474M035DTS
Related LinksTAP474, TAP474M035DTS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP474M035DTS Details Description
Related parts for TAP474M035DTS
RES SMD 22.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RELAY SAFETY 6PST 8A 110V datasheet.pdf
RES SMD 16.2 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 60V 0.18A SOT363 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.50/02/180 3.5 BK datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 28POS datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
IC BATTERY CTLR LI+ DUAL 20QFN datasheet.pdf
FAN BLOWER 51X15MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP FILM 10NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf