AVX Corporation TAP474M050CCS
TAP474M050CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP474M050CCS
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 50V 20% RADIAL
Datasheet Download
TAP474M050CCS.pdf
Availability of TAP474M050CCS
QUANTITY
TAP474M050CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP474M050CCS
Internal Part NumberEIS-TAP474M050CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP474M050CCS
Related LinksTAP474, TAP474M050CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP474M050CCS Details Description
Related parts for TAP474M050CCS
CAP FILM 0.22UF 2% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
IC QUAD DIFF LINE RCVR 16SO datasheet.pdf
TRANS NPN 200V 0.05A SOT-23 datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 8SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 6POS datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf