AVX Corporation TAP475J006CCS
TAP475J006CCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475J006CCS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 6.3V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP475J006CCS.pdf
Availability of TAP475J006CCS
QUANTITY
TAP475J006CCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475J006CCS
Internal Part NumberEIS-TAP475J006CCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475J006CCS
Related LinksTAP475, TAP475J006CCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475J006CCS Details Description
Related parts for TAP475J006CCS
SWITCH 20A LONG ROLLER 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 6POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC PLC PSOC CMOS 28SSOP datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 5POS datasheet.pdf
RES 22.1K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDTX2 4A datasheet.pdf
DIODE MODULE 200V 400A 3TOWER datasheet.pdf
SILVER CONDUC EPOXY 21G SYR datasheet.pdf
CAP CER 56PF U2J RADIAL datasheet.pdf