AVX Corporation TAP475J010HSB
TAP475J010HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP475J010HSB
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP475J010HSB.pdf
Availability of TAP475J010HSB
QUANTITY
TAP475J010HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475J010HSB
Internal Part NumberEIS-TAP475J010HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475J010HSB
Related LinksTAP475, TAP475J010HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475J010HSB Details Description
Related parts for TAP475J010HSB
IC PCI-PCI BRIDGE 2PORT 256-PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC SMB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 4.5A 35 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST-NO 20A 12V datasheet.pdf
LED 7-SEG 4DIGIT ORN 0.28" CC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 11POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X5.84MM datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HDM SAPR216F323OV K datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf