AVX Corporation TAP475J050SCS
TAP475J050SCS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475J050SCS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 5% RADIAL
Datasheet Download
TAP475J050SCS.pdf
Availability of TAP475J050SCS
QUANTITY
TAP475J050SCS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475J050SCS
Internal Part NumberEIS-TAP475J050SCS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475J050SCS
Related LinksTAP475, TAP475J050SCS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475J050SCS Details Description
Related parts for TAP475J050SCS
JUMPER-H1502TR/A3048R/H1502TR 6" datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS SOT23-6 datasheet.pdf
RES SMD 3.65K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC FPGA 171 I/O 208QFP datasheet.pdf
CONN TERM TAB MAG-MATE .187 datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/CAP 24-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 13POS datasheet.pdf
IC USB HOST CTRL 32-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 30V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 3POS SKT datasheet.pdf