AVX Corporation TAP475K010BRW
TAP475K010BRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K010BRW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K010BRW.pdf
Availability of TAP475K010BRW
QUANTITY
TAP475K010BRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K010BRW
Internal Part NumberEIS-TAP475K010BRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K010BRW
Related LinksTAP475, TAP475K010BRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K010BRW Details Description
Related parts for TAP475K010BRW
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1402 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V/1.8V 0.3A 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER BREAKAWAY 3POS .100 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 20KB FLASH 24SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 300W datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 768KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
IC SMART RESET 4PIN 7.5S 6UDFN datasheet.pdf
15POS F FILTER PC 1300PF datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf