AVX Corporation TAP475K010CRS
TAP475K010CRS picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K010CRS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K010CRS.pdf
Availability of TAP475K010CRS
QUANTITY
TAP475K010CRS Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K010CRS
Internal Part NumberEIS-TAP475K010CRS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
SeriesTAP
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K010CRS
Related LinksTAP475, TAP475K010CRS Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K010CRS Details Description
Related parts for TAP475K010CRS
CLAMP TIE 50LB NAT 15.6" datasheet.pdf
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY CONTROLLER 20SSOP datasheet.pdf
IC TXRX RS232 ESD DAUL 20SSOP datasheet.pdf
RELAY SSR 480VAC 25A SIP PWR FIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 15POS SKT datasheet.pdf
381 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
3/8" GORILLA SLEEVING 500' datasheet.pdf
CONN HEADER .35MM 16POS PWR TERM datasheet.pdf