AVX Corporation TAP475K010HSB
TAP475K010HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K010HSB
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K010HSB.pdf
Availability of TAP475K010HSB
QUANTITY
TAP475K010HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K010HSB
Internal Part NumberEIS-TAP475K010HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K010HSB
Related LinksTAP475, TAP475K010HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K010HSB Details Description
Related parts for TAP475K010HSB
MODULE POWER ENTRY FLANGE 6AMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 300MA 210 MOHM datasheet.pdf
IC REG CTRLR FLYBK PWM TSOT23-6 datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X10MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 105MM datasheet.pdf
RES SMD 2.29K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf