AVX Corporation TAP475K016GSB
TAP475K016GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K016GSB
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K016GSB.pdf
Availability of TAP475K016GSB
QUANTITY
TAP475K016GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K016GSB
Internal Part NumberEIS-TAP475K016GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K016GSB
Related LinksTAP475, TAP475K016GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K016GSB Details Description
Related parts for TAP475K016GSB
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 48POS TIN datasheet.pdf
TOOL HAND IDC 24-28AWG PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 56POS SKT datasheet.pdf
SPECIAL LENGTH SGE245 SERIES datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf