AVX Corporation TAP475K020GSB
TAP475K020GSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K020GSB
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K020GSB.pdf
Availability of TAP475K020GSB
QUANTITY
TAP475K020GSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K020GSB
Internal Part NumberEIS-TAP475K020GSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)4.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.125" (3.18mm)
Manufacturer Size CodeC
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K020GSB
Related LinksTAP475, TAP475K020GSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K020GSB Details Description
Related parts for TAP475K020GSB
CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 15V 65W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 02POS STR datasheet.pdf
SENSOR 750PSIS M12 5V 36" datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 350VAC 2AG datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
Connector Receptacle 3 Position 0.156" (3.96mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN 2MM HOUSING 14POS DUAL datasheet.pdf