AVX Corporation TAP475K050CRW
TAP475K050CRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K050CRW
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K050CRW.pdf
Availability of TAP475K050CRW
QUANTITY
TAP475K050CRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K050CRW
Internal Part NumberEIS-TAP475K050CRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package750
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K050CRW
Related LinksTAP475, TAP475K050CRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K050CRW Details Description
Related parts for TAP475K050CRW
CONN HSG RCPT 19POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIN STRAIGHT HEADER F datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% 2917 datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 112MA 9.8 OHM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 6VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CABLE 3POS datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf