AVX Corporation TAP475K050HSB
TAP475K050HSB picture photo
Mfg. Part Number
TAP475K050HSB
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 50V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP475K050HSB.pdf
Availability of TAP475K050HSB
QUANTITY
TAP475K050HSB Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP475K050HSB
Internal Part NumberEIS-TAP475K050HSB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.256" Dia (6.50mm)
Height - Seated (Max)0.453" (11.50mm)
Lead Spacing0.250" (6.35mm)
Manufacturer Size CodeG
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP475K050HSB
Related LinksTAP475, TAP475K050HSB Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP475K050HSB Details Description
Related parts for TAP475K050HSB
Crystal 20.0000MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .125" datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2.9MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRIMMER 100K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 1.7A MICRO-8 datasheet.pdf
KRIMPING DIE (ATP-A-410-E2) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN HDR 40POS 2.54MM datasheet.pdf