AVX Corporation TAP476K006SRW
TAP476K006SRW picture photo
Mfg. Part Number
TAP476K006SRW
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 10% RADIAL
Datasheet Download
TAP476K006SRW.pdf
Availability of TAP476K006SRW
QUANTITY
TAP476K006SRW Order Process
Ship out your order
Specifications of TAP476K006SRW
Internal Part NumberEIS-TAP476K006SRW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
SeriesTAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.236" Dia (6.00mm)
Height - Seated (Max)0.394" (10.00mm)
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Manufacturer Size CodeF
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TAP476K006SRW
Related LinksTAP476, TAP476K006SRW Datasheet, AVX Corporation Distributor
TAP476K006SRW Details Description
Related parts for TAP476K006SRW
FIXED IND 680UH 50MA 40 OHM SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
KEYPAD LEGEND TILE K datasheet.pdf
SWITCH LIMIT PB PNL MT SPDT 1A datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD W/REF 16-DIP datasheet.pdf
IMAGE CHARACTERIZATION IP CORE datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5 CMOS datasheet.pdf
CAP FILM 220NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf